ΑΕΚ - Προμηθέας 95-72: Κιτρινόμαυρη η τρίτη θέση στο αποχαιρετιστήριο ματς του Γιατρά

09/06/2021 21:40

Η σειρά των απογοητευμένων, ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τετάρτης (9/6) στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ νίκησε με 95-72 τον Προμηθέα και με σκορ 3-1 πήρε την τρίτη θέση στη Stoiximan Basket League της σεζόν 2020/21, με τους Πατρινούς να τερματίζουν τέταρτοι μετά από τον τελευταίο αγώνα του Μάκη Γιατρά στον πάγκο τους.

Ο Ντάριλ Μέικον Τζούνιορ ήταν ξανά ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου, με τον Κωστή Γόντικα να ακολουθεί, τον Γιανίκ Μορέιρα να σκοράρει πολύ σε περιορισμένο χρόνο συμμετοχής και τους Γιάνκοβιτς - Ματσιούλις να γεμίζουν τη στατιστική τους. Δημήτρης Αγραβάνης και Χάρης Γιαννόπουλος ήταν οι κορυφαίοι του Προμηθέα, που δεν είχε τον Τζέριαν Γκραντ και τον Τζιάν Κλαβέλ στη σύνθεσή του.

Ο αγώνας

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγραφεί η εικόνα του Προμηθέα στην πρώτη περίοδο (24-12). Την ώρα που η ΑΕΚ μετρούσε 8/12 δίποντα, 16 πόντους στη ρακέτα και οκτώ ασίστ για ένα λάθος, οι Πατρινοί είχαν 5/17 δίποντα, κανένα εκτελεσμένο τρίποντο και μία τελική πάσα. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μέικον πήρε προσπάθειες, το 53-38 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα της κυριαρχίας των γηπεδούχων κοντά στο καλάθι (16/23 δίποντα, 69%, 32 πόντοι στο ζωγραφιστό) και της αδυναμίας των φιλοξενούμενων να ακολουθήσουν σε υψηλό τέμπο από τη στιγμή που οι Γκραντ - Κλαβέλ ήταν εκτός δράσης.

Το επεισόδιο του Γιατρά με οπαδούς της ΑΕΚ στο ημίχρονο ευτυχώς δεν χάλασε το κλίμα, ο Προμηθέας πάλεψε περισσότερο, μείωσε στους δέκα (69-59) με τον Γκραντ και έμεινε ζωντανός για το τελευταίο δεκάλεπτο. Όχι για πολύ όμως. Ο Γιάνκοβιτς έβαλε τρίποντο για το 77-63 στο 33' και βοήθησε την ΑΕΚ να χτίσει ξανά μια απόσταση ασφαλείας που έδιωξε το άγχος, πριν ο Μέικον πάρει σουτ, τα βάλει και καθαρίσει οριστικά τον αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Σώμος, Ψαριανός

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 53-38, 69-59, 95-72