Europa League: Η Φενέρμπαχτσε πήρε άτυπη ρεβάνς από την Ντίναμο, ήττα για Ρόμα στην Βουλγαρία

08/09/2022 21:50
Europa League: Η Φενέρμπαχτσε πήρε άτυπη ρεβάνς από την Ντίναμο, ήττα για Ρόμα στην Βουλγαρία

Στις 27 Ιουλίου η Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε την Ντινάμο Κιέβου στον αγώνα ρεβάνς των δύο ομάδων για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League και υπέστη οδυνηρή ήττα με 2-1 που την άφησε εκτός συνέχειας στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Η ποδοσφαιρική μοίρα τα έφερε όμως έτσι ώστε οι δρόμοι των δύο ομάδων να διασταυρωθούν πολύ σύντομα και αυτή τη φορά το αποτέλεσμα ήταν εντελώς διαφορετικό.

Τα καναρίνια φιλοξένησαν τους Ουκρανούς στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League και πήραν μία άτυπη ρεβάνς, αφού σε ένα ματς που έσπασε καρδιές, πήραν το τρίποντο, με τον Μιτσί Μπατσουαγί να "χτυπάει" στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και να υπογράφει το 2-1 για την ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

  • Ζυρίχη - Άρσεναλ 1-2 (44' πεν. Κριεζίου / 17' Μαρκίνιος, 62' Ενκέτια)
  • Αϊντχόφεν - Μπόντο Γκλιμτ 1-1 (62' Γκάκπο / 44' Γκρόνμπαεκ)

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

  • 15/09 22:00 Άρσεναλ - Αϊντχόφεν
  • 15/09 22:00 Μπόντο Γκλιμτ - Ζυρίχη

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

  • ΑΕΚ Λάρνακας - Ρεν 1-2 (33' Όιερ / 29' Τεάτε, 90+4' Ασινιόν)
  • Φενέρμπαχτσε - Ντινάμο Κιέβου 2-1 (35' Ενρίκε, 90+' Μπατσουαγί / 64' Τσιγκάνκοφ)

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

  • 15/09 22:00 Ντινάμο Κιέβου - ΑΕΚ Λάρνακας
  • 15/09 22:00 Ρεν - Φενέρμπαχτσε

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

  • Λουντογκόρετς - Ρόμα 2-1 (72' Κάουλι, 88' Νονάτο / 86' Σομουρόντοφ)
  • Ελσίνκι - Μπέτις 0-2 (45+3' πεν. 64' Ζοσέ)

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

  • 15/09 22:00 Μπέτις - Λουντογκόρετς
  • 15/09 22:00 Ρόμα - Ελσίνκι

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

  • Μάλμε - Μπράγκα 0-2 (30' Ροντρίγκες, 70' πεν. Όρτα)
  • Ουνιόν Βερολίνου - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 0-1 (39' Λίνεν)

Η βαθμολογία του 4ου ομίλου

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

  • 15/09 22:00 Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Μάλμε
  • 15/09 22:00 Μπράγκα - Ουνιόν Βερολίνου

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

  • 08/09 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 08/09 22:00 Ομόνοια - Σέριφ

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

  • 15/09 19:45 Σέριφ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 15/09 19:45 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ομόνοια

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

  • 08/09 22:00 Λάτσιο - Φέγενορντ
  • 08/09 22:00 Στουρμ Γκρατς - Μίντιλαντ

Η βαθμολογία του 6ου ομίλου

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

  • 15/09 19:45 Μίντιλαντ - Λάτσιο
  • 15/09 19:45 Φέγενορντ - Στουρμ Γκρατς

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

  • 08/09 22:00 Ναντ - Ολυμπιακός
  • 08/09 22:00 Φράιμπουργκ - Καραμπάγκ

Η βαθμολογία του 7ου ομίλου

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

  • 15/09 19:45 Ολυμπιακός - Φράιμπουργκ
  • 15/09 19:45 Καραμπάγκ - Ναντ

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

  • 08/09 22:00 Ερυθρός Αστέρας - Μονακό
  • 08/09 22:00 Φερεντσβάρος - Τράμπζονσπορ

Η βαθμολογία του 8ου ομίλου

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

  • 15/09 19:45 Τράμπζονσπορ - Ερυθρός Αστέρας
  • 15/09 19:45 Μονακό - Φερεντσβάρος
πηγή