Κλήρωση Ολυμπιακού: Με Άιντραχτ, Φενέρμπαχτσε και Αντβέρπ στους ομίλους του Europa League

27/08/2021 13:40
Κλήρωση Ολυμπιακού: Με Άιντραχτ, Φενέρμπαχτσε και Αντβέρπ στους ομίλους του Europa League

Οι ... είναι οι τρεις ομάδες που θα βρεθούν στο δρόμο του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του φετινού Europa League μετά από την κλήρωση που διενεργήθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής (27/8) στην Κωνσταντινούπολη, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να τοποθετούνται στο 1ο γκρουπ δυναμικότητας βάσει της βαθμολογίας τους στην UEFA την τελευταία πενταετία και να "ψαρεύουν" την Άιντραχτ Φρανκφούρτης από το 2ο γκρουπ, την Φενέρμπαχτσε απο το 3ο γκρουπ και την Αντβέρπ απο το 4ο γκρουπ.

Φέτος υπάρχει μία σημαντική αλλαγή στο σύστημα διεξαγωγής του Europa League από τη στιγμή που μειώθηκαν οι ομάδες και αντί για 48 μπήκαν 32 στην κλήρωση, σχηματίζοντας έτσι οκτώ γκρουπ των τεσσάρων ομάδων.

Μετά από την ολόκληρωση της φάσης των ομίλων, οι οκτώ πρώτες ομάδες κάθε ομίλου θα προκριθούν απευθείας στη φάση των "16" ενώ οι δεύτερες κάθε ομίλου θα δώσουν δύο αγώνες μπαράζ με τις οκτώ ομάδες που θα βρεθούν στο Europa League έχοντας καταλάβει την 3η θέση στους ομίλους του Champions League.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί πως οι τρίτες της φάσης των ομίλων του Europa League δεν ολοκληρώνουν την ευρωπαϊκή τους παρουσία όπως γινόταν μέχρι τώρα αλλά μετατοπίζονται στο νεοσύστατο Europa Conference League, όπου δίνουν δύο αγώνες μπαράζ με τις αντίστοιχες τρίτες των ομίλων της νεοσύστατης ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, με έπαθλο το εισιτήριο για τη φάση των "16" του Conference League.

* Στο περιθώριο της κλήρωσης η UEFA ανακοίνωσε πως ο Ζεράρ Μορένο της Βιγιαρεάλ κέρδισε τον τίτλο για "Παίκτης της Σεζόν 2020-21" στο Europa League, νικώντας στη σχετική ψηφοφορία (στην οποία πήραν μέρος προπονητές και δημοσιογράφοι) τους δύο παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μπρούνο Φερνάντες και Έντινσον Καβάνι.


Αναλυτικά οι οκτώ όμιλοι που προέκυψαν από την κληρωση της Παρασκευής (27/8):

1ος όμιλος: Λιόν, Ρέιντζερς, Σπάρτα Πράγας, Μπρόντμπι

2ος όμιλος: Μονακό, Αϊντχόφεν, Σοσιεδάδ, Στουρμ Γκρατς

3ος όμιλος: Νάπολι, Λέστερ, Σπαρτάκ Μόσχας, Λέγκια

4ος όμιλος: Ολυμπιακός, Άιντραχ Φρανκφούρτης, Φενέρμπαχτσε, Αντβέρπ

5ος όμιλος: Λάτσιο, Λοκομοτίβ Μόσχας, Μαρσέιγ, Γαλατάσαραϊ

6ος όμιλος: Μπράγκα, Ερυθρός Αστέρας, Λουντογκόρετς, Μίντιλαντ

7ος όμιλος: Μπάγερ Λεβερκούζεν, Σέλτικ, Μπέτις

8ος όμιλος: Ντίναμο Ζάγκρεμπ, Γκενκ, Γουέστ Χαμ, Ραπίντ Βιέννης


Το πρόγραμμα του Europa League για τη σεζόν 2021-22:

Φάση των ομίλων

1η αγωνιστική: 16 Σεπτεμβρίου 2021

2η αγωνιστική: 30 Σεπτεμβρίου 2021

3η αγωνιστική: 21 Οκτωβρίου 2021

4η αγωνιστική: 4 Νοεμβρίου 2021

5η αγωνιστική: 25 Νοεμβρίου 2021

6η αγωνιστική: 9 Δεκεμβρίου 201

Νοκ-άουτ γύρος play offs: 17 Φεβρουαρίου 2022 - 24 Φεβρουαρίου 2022

Φάση των "16": 10 Μαρτίου 2022 - 17 Μαρτίου 2022

Προημιτελικοί: 7 Απριλίου 2022 - 14 Απριλίου 2022

Ημιτελικοί: 28 Απριλίου 2022 - 5 Μαΐου 2022

Τελικός: 18 Μαΐου 2022 στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν της Σεβίλλης


πηγή