Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Η ΑΕΚ περιμένει το Λαύριο, ώρα τελικού στο Final Four Κυπέλλου Γυναικών

10/04/2022 08:30
Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Η ΑΕΚ περιμένει το Λαύριο, ώρα τελικού στο Final Four Κυπέλλου Γυναικών

Η ΑΕΚ υποδέχεται το Λαύριο (20:00, ΕΡΤ3 και LIVE από το SPORT24) στον αγώνα που δεσπόζει στο σημερινό (10/4) πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

H "Ένωση" ψάχνει την νίκη που θα φέρει το ρεκόρ της σε ισορροπία (10-10 στην προσπάθειά της να πλασαριστεί όσο ψηλότερα γίνεται στην βαθμολογία, κόντρα σε ένα Λαύριο που θέλει την νίκη για να πλησιάσει στην 8αδα.

Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας, ο Κολοσσός υποδέχεται τον Προμηθέα (17:00, ΕΡΤ3 και LIVE από το SPORT24), σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που διεκδικούν μία θέση στην πρώτη τετράδα.

Τα χθεσινά (9/4) αποτελέσματα:
Απόλλωνας Πάτρας - Περιστέρι 74-72
Λάρισα - ΠΑΟΚ 74-70

Η βαθμολογία (σε 20 αγώνες)

  1. Παναθηναϊκός 35 (17-1)
  2. Ολυμπιακός 35 (17-1)
  3. Κολοσσός 28 (10-8)
  4. ΑΕΚ 28 (9-10)
  5. Άρης 28 (8-12)
  6. Προμηθέας 27 (11-5)
  7. Περιστέρι 27 (8-11)
  8. Λάρισα 27 (9-9)
  9. Απόλλωνας Πάτρας 26 (7-12)
  10. Λαύριο 25 (7-11)
  11. ΠΑΟΚ 25 (7-11)
  12. Ιωνικός 23 (4-15)
  13. Ηρακλής 20 (5-13)*

*Έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση τριών βαθμών για την υπόθεση με το πιστοποιητικό συμμετοχής

Ώρα τελικού στο Final Four του Κυπέλλου Γυναικών

Η μεγάλη στιγμή έφτασε στο Final Four του Κυπέλλου Γυναικών που διεξάγεται στην Κρήτη, αφού σήμερα (10/4) διεξάγεται ο τελικός της διοργάνωσης.

Αντίπαλοι θα τεθούν ο Ολυμπιακός με την Ελευθερία Μοσχάτου (15:00, ΕΡΤ SPORTS 1 και LIVE από το SPORT24), με τις "ερυθρόλευκες" να είναι το φαβορί.

Δράση σε όλη την Ελλάδα

Για μία ακόμα Κυριακή το μπασκετικό πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνες για τις τοπικές κατηγορίες, με δράση σε Β' και Γ' Εθνική Ανδρών, αλλά και στην Α2 Γυναικών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Β' Εθνική Ανδρών

1ος Όμιλος (23η αγωνιστική)
Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Αργοναύτης Τρ. Τσαχάκης-Σιδέρης-Τεφτίκης (Φαλούκας)
Απ. Κόντου 13.00 ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-ΝΕΟ Ληξουρίου Δημάδης-Ασλανίδης-Αγγελής (Κουλούρης)
Παπάγου 17.00 Παπάγου-ΚΑΟ Κορίνθου Κοντίλης-Κοϊμτζόγλου-Μακρόπουλος (Κυρτάτας)
Κάτω Αχαϊας 11.30 Αχαγιά 82-Φανάρια Νάξου Στρέμπας-Κιουλάφας-Κούλης (Μάρκου)
2ος Όμιλος (23η αγωνιστική)
Αγ. Θωμά 18.00 Δούκας-Μανδραϊκός Μπούκας-Ουσταμπασίδης-Κούλης Κ. (Λιμνιάτης)
Μ. Λοϊζος 19.00 Άρης Ν.-ΝΕ Μεγαρίδος Ζιώγας-Κονταράτος-Λεβεντάκος (Παυλόπουλος)
Μελισσίων 17.00 ΚΑΟ Μελισσίων-ΟΦΗ Τσακαλογιάννης-Τσακιράκη-Ελ Ενύ (Ορφανός)
Αντ. Φώτσης 17.00 Ηλυσιακός-Π. Φάληρο Παπαφωτίου-Καλογριάς-Τζίμης (Ζαγκλής)
Γ. Γεννηματάς 17.00 Πρωτέας Β.-Αιγάλεω Θεοδωρόπουλος-Φασόλης-Μαρτινάκος (Παλάτος)
Ζωγράφου 17.00 ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Αποστολίδης Β.-Ορφανός Ιορδ.-Μαυρέλης (Μπουρνάς)
3ος Όμιλος (23η αγωνιστική)
Μπάρας 17.00 Ίκαροι Τρικάλων-Νίκη Βόλου Γερακίνης-Παζώλης-Γεωργούλης (Χλωρός)
Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρεβενών-Έσπερος ΓΣ Λαμίας Θεοδώρου-Ξέρας-Καρακώστας (Πλεξίδας)
Ιωαννίνων (Ν) 17.00 ΑΓΣ Ιωαννίνων-Ιωάννινα ΣΚ Κατωτικίδης-Παπανικολάου Γ.-Χατζηχαρίδης (Καραδήμας)
Λευκάδας 17.00 Δόξα Λευκάδας-Τιτάνες Παλαμά Λογοθέτης-Καμήτσος-Μαρινάκης (Κανελλόπουλος)
4ος Όμιλος
Πεύκων 17.00 Μαχητές Πειραματικού-Κομοτηνή Λόρτος-Ζαχαριάδης-Χατζηκώστας (Κασαπίδης)
Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λ.-ΜΕΝΤ Τσιρτσιμάλης-Αγραφιώτης Γρ.-Βασιλόπουλος (Σακελλαρίου)
Μακεδονικού 17.00 Μακεδονικός-Αίας Ευόσμου Μπακάλης-Αγραφιώτης Ι.-Δέλλας (Μήτσιου)
Πολυγύρου 17.00 Πολύγυρος-Γέφυρα Παπαγεωργίου-Ντούρας-Εκίζογλου (Ιωαννίδου)
Ν. Μουδανιών 17.00 ΚΑΟΧ Ευρώπη 87-Πανσερραϊκός Σαρακενίδης-Σελεβός-Ηλιόπουλος (Θωμόπουλος)

Γ' Εθνική Ανδρών

1ος Όμιλος (18η αγωνιστική)
Βενετόκλειο 17.00 Διαγόρας Ρόδου-Παναχαϊκή Περδετζόγλου-Παπαδόπουλος Α. (Ξάνθος)
Αμαλιάδας 17.00 Σφήκα Αμαλιάδας-Καλαμάτα Λιότσιος-Καρπάνος (Κοκορδάτος)
Λίντο 17.00 Εργοτέλης-Αίολος Αγυιάς Αντωνιάδης-Βελέντζας (Μαγκανάς)
2ος Όμιλος (18η αγωνιστική)
Κροίσος Πέρσης 17.00 Μίλων-Κορωπί Καρακωνσταντόπουλος-Τζιμινίδης (Διμπινούδης)
Χίου 17.00 ΦΟ Βροντάδου-Πικέρμι Μαρίγλη-Ροδίτης (Μάρης)
Π. Σαλπέας 16.00 Πορφύρας-Βούρειος ΑΟΛ Τσαϊρίδης-Μπακετέα (Αλετράς)
Εσπέρου 17.00 Ίκαρος Καλλιθέας-Δάφνη Καλογερόπουλος Φ.-Ναστούλης (Τηγάνης)
3ος Όμιλος (22η αγωνιστική)
Βυζαντινό 17.00 Πέρα-Ποσειδών Λ. Λιόνας-Λιαρομμάτης (Σταματόπουλος)
Ερμιόνης 17.00 Ερμιονίδα-Χαλάνδρι Νάστος-Ρίζος (Τρίγκα)
Β’ Πεύκης 17.00 Πεύκη-Μύκονος Χαλαμπαλάκης-Τσιμπούρης (Μπίκας)
Α’ Μοσχάτου 17.00 Ελευθερία Μ.-ΚΑΠ Αδαμόπουλος-Ευφραιμίδης (Βακαλούδης)
Κοκκινιάς 17.00 Νίκη Αμαρουσίου-ΑΕ Δικαίου Κω Κατσαπρακάκης-Ξυλάς (Κυριόγλου)
4ος Όμιλος (18η αγωνιστική)
Σοφάδων 17.00 Σοφάδες-Αγριά Γιατρόπουλος-Λυτροσυγκούνης (Μανάσης)
Αμπελώνα 17.00 Αμπελώνας-Αγρινίο Γιαννούλης-Δημητρόπουλος (Σταμάτης)
Κατσιμήδου 17.00 Τρίκαλα-Αλμυρός Ανασταιάδης Β.-Κώνης (Γκαρτζονίκας)
Χαλκιοπούλειο 17.00 Αναγέννηση Λαμίας-Αχέρων Καναλακίου Χουγιάζος-Τσάλας (Κοτσίμπος)
5ος Όμιλος (18η αγωνιστική)
Βικέλας 17.00 ΑΟΚ Βέροιας-Ανατόλια Ντόγκας-Κολοκυθάς (Παπαδόπουλος Θ.)
Δ. Διαμαντίδης 17.00 Καστοριά-Ίκαροι Γιαννιτσών Ντίγκο-Σταμπουλής (Βόντζας)
Μίκρας Α’ 17.00 Ναύαρχος Βότσης-Αριδαία Δικταπανίδης-Ράπτης (Φωτιάδης)
Ιβανώφειο 17.00 Γαλάζιοι ΚΟΘ-Αριστοτέλης Χάνος-Καρυπίδης (Παπαδόπουλος Ι.)
6ος Όμιλος (18η αγωνιστική)
Κραχτίδη 17.00 ΚΑΟ Δράμας-Αρίων Ξ. Νέδογλου-Καντζουρίδης (Μπρίγκος)
Χρ. Χριστοδούλου 17.00 Ασπίς Ξ.-Σταυρούπολης ΕΚ Χατζημπαλίδης-Τοπαλίδης (Σαλικίδης)
Μ. Γκράτσιος 17.00 Βυζαντινός ΑΟ-Ελπίς Αμπελοκήπων Κωνσταντινέλλης-Ντόντης (Αστρεινίδης)
Καλαμαριάς 17.00 Απόλλων Καλ.-Ιωνικός Ιων. Πράττος-Παπαθανασίου Κ. (Παπαδόπολος Ν.)
Περαίας 17.00 Ζέφυρος 02-Γαλάτιστα Καραβάς-Κανελλίδης (Αργυρού)

Α2 Γυναικών

1ος Όμιλος (18η αγωνιστική)
Τρίπολης 13.00 Άμιλλα 2000-Πανιώνιος Κωστής-Τσουρή
Μυτιλήνης 13.00 Θησέας Παναγιούδας-Ηλιούπολη Πουλάκης-Μύζικας (Τσεκούρας)
Τέντα 13.00 Άρις Καλαμάτας-Ατρόμητος Πειραιά Αναστόπουλος-Κουτσοδήμος (Ηλιόπουλος)
Χίου 13.00 Αιγέας Χίου-Εύνικος Μαρίγλη-Ροδίτης (Παντελής)
Π. Σαλπέας Φοίνιξ Πειραιά-Δανάοι Άργους Τσαϊρίδης-Μπακετέα (Αλετράς)
2ος Όμιλος (23η αγωνιστική)
Κω 13.30 Ιπποκράτης Κω-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Τσατταλιού-Νικολάου
Κοντόπευκου 13.00 Αγ. Παρασκευή-Αμύντας Λαζόγκα-Ραπτογιάννης (Πετράκης Μιχ.)
Γ. Γεννηματάς 13.00 Πρωτέας Βούλας-ΚΑΟ Μελισσίων Κοτσίρης-Μπαράκου (Παλάτος)
Δ. Καλτσάς 13.00 Αθηναϊκός-Σαντορίνη Χαϊνά-Καραμπιτσάκος (Ζώης)
Ανθούπολης 13.00 ΑΕΚ Περιστερίου-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Κηπώσης-Ανδρεόπουλος (Παππάς)
3ος Όμιλος (18η αγωνιστική)
ΣΣ Κατερίνης 13.00 Πιερικός Αρχέλαος-Αναγέννηση Ν.Ρ. Δολγυρας-Μπουγλός Π. (Γιαμούζης)
Αγ. Δημητρίου Κοζ. 13.00 Απόλλων Πτολεμαϊδας-Εκπ. Φρυγανιώτη Μπουγλός Ι.-Αβραμίδου (Μπαταούλα)
Αγρινίου 13.00 Αργοναύτες Αγρινίου-Λασσάνης Κοζάνης Λάμπος-Πλέγας (Καββαδίας)
4ος Όμιλος (22η αγωνιστική)
Αλεξάνδρειο 13.00 Άρης Θ.-Πανόραμα Τσαρδούλιας-Αθανασιάδης Βλ. (Μηλιάρας)
Καλαμαριάς 13.00 Απόλλων Καλ.-Πανσερραϊκός Αγραφιώτης Β.-Αθανασιάδης Αθ. (Ανδρίτσος)
Φίλυρου 13.00 Πυλαία-Παναθλητικός Δικταπανίδης-Κλεπουσνιώτου (Τοζακίδης)
Αλ. Δημόγλου 13.00 Πάνθηρες Καβάλας-Ασπίς 2001 Ξάνθης Φίλιος-Αναστασιάδης Γ. (Μπακλατζής)

πηγή