Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στο Λαύριο στο ντεμπούτο του Βόβορα

17/04/2022 09:40
Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στο Λαύριο στο ντεμπούτο του Βόβορα

Ο Παναθηναϊκός γυρίζει σελίδα και επίσημα σήμερα (17/4), αντιμετωπίζοντας το Λαύριο εκτός έδρας (17:00, ΕΡΤ3 και LIVE από το SPORT24) για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι "πράσινοι" θα έχουν για πρώτη φορά φέτος τον Γιώργο Βόβορα στον πάγκο τους, ο οποίος αντικατέστησε τον Δημήτρη Πρίφτη. Είναι όμως ένα ιστορικό βράδυ και για το Λαύριο, αφού θα δει για πρώτη φορά τον επί χρόνια προπονητή του, Χρήστο Σερέλη, να επιστρέφει ως αντίπαλος, αφού είναι ο άμεσος βοηθός του Βόβορα. Οι "πράσινοι" θα παραταχθούν χωρίς τους τραυματίες Γιώργο Παπαγιάννη, Νεμάνια Νέντοβιτς και Στέφαν Γιόβιτς, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή των Ντάριλ Μέικον και Χάουαρντ Σαντ-Ρος.

Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας, ο Προμηθέας υποδέχεται την ΑΕΚ (20:00, ΕΡΤ3 και LIVE από το SPORT24), σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει πολλά στην μάχη για είσοδο στην τετράδα.

Τα χθεσινά (16/4) αποτελέσματα:
Περιστέρι - Άρης 67-70
ΠΑΟΚ - Απόλλωνας Πάτρας 81-76
Ηρακλής - Κολοσσός 62-64
Ολυμπιακός - Λάρισα 93-84

Η βαθμολογία

  1. Ολυμπιακός 41 (20-1)
  2. Παναθηναϊκός 36 (17-2)
  3. Κολοσσός 32 (12-8)
  4. ΑΕΚ 30 (10-10)
  5. Άρης 30 (9-12)
  6. Προμηθέας 29 (11-7)
  7. Περιστέρι 28 (8-12)
  8. Λάρισα 28 (9-10)
  9. ΠΑΟΚ 28 (8-11)
  10. Απόλλωνας Πάτρας 27 (7-13)
  11. Λαύριο 26 (7-12)
  12. Ιωνικός 23 (4-15)
  13. Ηρακλής 21 (5-14)*

*Έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση τριών βαθμών για την υπόθεση με το πιστοποιητικό συμμετοχής.

Μάχες στην Α1 Γυναικών και μπαράζ ανόδου

Το σημερινό (17/4) πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνες για τα playoffs της Α1 Γυναικών, αλλά και έναν αγώνα μπαράζ ανόδου από την Α2 Γυναικών στην Α1 Γυναικών.

Αναλυτικά:

Playoffs Α1 Γυναικών:
Γ. Γεννηματάς 17.00 ΟΑ Χανίων-Εσπερίδες Καλλιθέας Kαλογερόπουλος Φ.-Αναστασίου-Κουτσοδήμος (Κυρτάτας)
Λευκάδας 15.00 Νίκη Λευκάδας – Ελευθερία Μοσχάτου Λιότσιος-Ασημακάκη-Τσακιράκη (Κανελλόπουλος)

Μπαράζ ανόδου στην Α1 Γυναικών:
Δ. Καλτσάς 13.30 Εύνικος-Πρωτέας Βούλας Θεοδωρόπουλος-Ναστούλης (Ντίνος)

Δράση και στην Β' Εθνική

Η Β' Εθνική συνεχίζεται κανονικά και σήμερα (17/4), με αγώνες σε όλη την Ελλάδα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

1ος Όμιλος (24η αγωνιστική)
Β’ Κλειστό Κακούρης 17.00 Ένωση Ιλίου-Πανελευσινιακός Μηλαπίδης-Ουσταμπασίδης-Μαρτινάκος (Παππάς)
Εσπέρου 17.00 Έσπερος-Εθνικός Δημάδης-Φασόλης-Χριστοδουλάκης (Τεφτίκης)
Ν. Πεντέλης 17.00 Πεντέλη-ΑΕ Ν. Κηφισιάς Ορφανός Ιορ.-Γρίβα -Κούλης Κ. (Ζερβούδης)
Ραφήνας 17.00 Αργοναύτης Τρ.-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ Παπαφωτίου-Παπαδόπουλος Χρ.-Κοτσίρης (Φαλούκας)
Ληξουρίου 13.00 ΝΕΟ Ληξουρίου-Παπάγου Δαρλαμήτσος-Μαρινάκης-Ελ Ανύ (Κοκορδάτος)
Κορίνθου 17.00 ΚΑΟ Κορίνθου-Αχαγιά 82 Ζακεστίδης-Στρέμπας-Τεφτίκης (Ελένης)
2ος Όμιλος (24η αγωνιστική)
ΝΕΜ BC Αρένα 17.00 ΝΕ Μεγαρίδος-Δούκας Καραβίτης-Χρηστίδης Ηλ.-Αντωνιάδης (Τηγάνης)
ΒΑΚ 17.00 ΟΦΗ-Άρης Ν. Αναστόπουλος-Νάστος-Ρίζος (Μαγκανάς)
Αγ. Δημητρίου (Ν) 17.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΚΑΟ Μελισσίων Χρηστίδης Π.-Δελαγραμμάτικας-Βελέντζας (Σταματόπουλος)
1ο Μάνδρας 16.30 Μανδραϊκός-ΑΟΚ Χανιά Κωνσταντινίδου-Μακρόπουλος-Αγγελής (Μπουρνάς)
Α. Βαρίκας 17.00 Πανιώνιος-Ηλυσιακός Ζιώγας-Κιουλάφας-Μαυρέλης (Ζώης)
Σοφία Μπεφόν 17.00 Π. Φάληρο-Πρωτέας Β. Τσαχάκης-Κούλης Χ.-Λεβεντάκος (Ηπιώτης)
Στ. Βενέτης 17.00 Αιγάλεω-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Κωνσταντινόπουλος-Κονταράτος-Γεράνιος (Ντάβαρης)
3ος Όμιλος (24η αγωνιστική)
Βόλου 17.00 Ολυμπιακός Β.-Ίκαροι Τρικάλων Λουλουδιάδης-Ξέρας-Αναστασιάδης Β. (Τσιργούλας)
Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος ΓΣ Λαμίας-Αίολος Τρικάλων Κατωτικίδης-Τσιαπλής-Παπανικολάου Γ. (Χριστοδούλου)
Παλαμά 17.00 Τιτάνες Παλαμά-Πρωτέας ΦΟ Γρεβενών Μπακάλης-Δολγύρας-Βασιλόπουλος (Τέγα)
Ν. Ιωνίας Βόλου 17.00 Νίκη Β.-ΑΓΣ Ιωαννίνων Σαρακενίδης-Δέλλας-Τζιοπάνος Γ. (Μηναρετζόπουλος)
Ιωαννίνων (Ν) 17.00 Ιωάννινα ΣΚ-Μελίκη Παπαγερίδης-Ντόγκας-Μελανίδης (Τζιμογιάννης)
Καρδίτσας (Π) 17.00 Αναγέννηση Κ.-Δόξα Λευκάδας Ταρενίδης Στ.-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης (Μανάσης)
4ος Όμιλος (25η αγωνιστική)
Φ. Αμοιρίδης 17.00 Λεύκιππος Ξ.-Μαχητές Πειραματικό Ξενικάκης-Ντούρας-Χατζηκώστας (Σαλικίδης)
Κομοτηνής 17.00 Κομοτηνή-ΜΕΝΤ Παπαγεωργίου-Εκιζόγλου-Λαδάς (Γκουρτζλίδης)
Ευόσμου 17.00 Αίας Ευόσμου-Αρετσού Καλαμαριάς Ταρενίδης Κ.-Παπαθανασίου Κ.-Ηλιόπουλος (Τοζακίδης)
Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Μακεδονικός Θεοδώρου-Ελευθεριάδης Πλ.-Αγραφιώτης Γρ. (Παραλυκίδης)
Σερρών 18.00 Πανσερραϊκός-Πολύγυρος Τσιρτσιμάλης-Χατζηχαρίσης-Σελεβός (Δραγκιόγλου)

πηγή