Ολυμπιακοί Αγώνες - Μπάσκετ: Το πρόγραμμα και όσα πρέπει να ξέρετε

22/07/2021 17:00
Ολυμπιακοί Αγώνες - Μπάσκετ: Το πρόγραμμα και όσα πρέπει να ξέρετε

Το μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες πάντα τραβούσε τα βλέμματα των φίλων του αθλητισμού αφού ήταν μία ευκαιρία πολλοί σούπερ σταρ του αθλήματος να βρεθούν στον ίδιο αγωνιστικό χώρο.

Δυστυχώς η Εθνική μας ομάδα δεν τα κατάφερε να βρεθεί στο Τόκιο, ωστόσο θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε πολλούς μεγάλους αστέρες τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες.

Το μπάσκετ στο Τόκιο με μία ματιά

Πότε: 24 Ιουλίου - 8 Αυγούστου

Που: Οι αγώνες θα φιλοξενηθούν στη Σαϊτάμα και στο Τόκιο

Σύνολο αθλητών: 352

Ελληνικές συμμετοχές: -

Αγωνίσματα: 4 (Δύο σε άνδρες και γυναίκες)

Η ιστορία του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Συμμετοχές στο πρόγραμμα: Σε 20 Ολυμπιακούς Αγώνες έχει φιλοξενηθεί το μπάσκετ

Χώρα με τα περισσότερα μετάλλια: ΗΠΑ με 28 μετάλλια (23 χρυσά, 2 ασημένια, 3 χάλκινα)

Αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια: Τερέσα Έντουαρτς 5 (4 χρυσά, 1 ασημένιο)

Τα ελληνικά μετάλλια στο μπάσκετ: -

Έλληνας αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια: -

Το πρόγραμμα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Από τις 24 Ιουλίου αρχίζουν οι αγώνες του μπάσκετ και αναμένεται να μας χαρίσουν πολλές συγκινήσεις. Πολλοί σούπερ σταρ του αθλήματος, τόσο σε γυναίκες, όσο και σε άνδρες, θα βρεθούν στα παρκέ των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά και στα ανοικτά γήπεδα του 3on3. Αυτό είναι το πρόγραμμα του μπάσκετ.


Μπάσκετ ανδρών

Οι όμιλοι

Α' όμιλος

  1. Γαλλία
  2. Τσεχία
  3. Ιράν
  4. ΗΠΑ

Β' όμιλος

  1. Ιταλία
  2. Νιγηρία
  3. Γερμανία
  4. Αυστραλία

Γ' Όμιλος

  1. Ιαπωνία
  2. Σλοβενία
  3. Αργεντινή
  4. Ισπανία

Κυριακή 25 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 04:00

  • Ιράν - Τσεχία

Ώρα έναρξης: 07:40

  • Γερμανία - Ιταλία

Ώρα έναρξης: 11:20

  • Αυστραλία - Νιγηρία

Ώρα έναρξης: 15:00

  • Γαλλία - ΗΠΑ

Δευτέρα 26 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 07:40

  • Αργεντινή - Σλοβενία

Ώρα έναρξης: 15:00

  • Ιαπωνία - Ισπανία

Τετάρτη 28 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 04:00

  • Νιγηρία - Γερμανία

Ώρα έναρξης: 07:40

  • ΗΠΑ - Ιράν

Ώρα έναρξης: 11:20

  • Ιταλία - Αυστραλία

Ώρα έναρξης: 15:00

  • Τσεχία - Γαλλία

Πέμπτη 29 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 07:40

  • Σλοβενία - Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 15:00

  • Ισπανία - Αργεντινή

Σάββατο 31 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 04:00

  • Ιράν - Γαλλία

Ώρα έναρξης: 07:40

  • Ιταλία - Νιγηρία

Ώρα έναρξης: 11:20

  • Αυστραλία - Γερμανία

Ώρα έναρξης: 15:00

  • ΗΠΑ - Τσεχία

Κυριακή 1 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 07:40

  • Αργεντινή - Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 11:20

  • Ισπανία - Σλοβενία

Τρίτη 3 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 04:00

  • Πρώτος προημιτελικός

Ώρα έναρξης: 07:40

  • Δεύτερος προημιτελικός

Ώρα έναρξης: 11:30

  • Τρίτος προημιτελικός

Ώρα έναρξης: 15:00

  • Τέταρτος προημιτελικός

Πέμπτη 5 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 07:15

Πρώτος ημιτελικός

Ώρα έναρξης: 14:00

Δεύτερος ημιτελικός

Σάββατο 7 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 05:30

Μεγάλος τελικός

Ώρα έναρξης: 12:00

Μικρός τελικός


Μπάσκετ γυναικών

Οι όμιλοι

Α' όμιλος

  1. Σερβία
  2. Ισπανία
  3. Καναδάς
  4. Νότια Κορέα

Β' Όμιλος

  1. Γαλλία
  2. ΗΠΑ
  3. Ιαπωνία
  4. Νιγηρία

Γ' Όμιλος

  1. Βέλγιο
  2. Κίνα
  3. Αυστραλία
  4. Πουέρτο Ρίκο

Δευτέρα 26 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 04:00

Κορέα - Ισπανία

Ώρα έναρξης: 11:20

Σερβία - Καναδάς

Τρίτη 27 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 04:00

Ιαπωνία - Γαλλία

Ώρα έναρξης: 07:40

Νιγηρία - ΗΠΑ

Ώρα έναρξης: 11:20

Αυστραλία - Βέλγιο

Ώρα έναρξης: 15:00

Πουέρτο Ρίκο - Κίνα

Πέμπτη 29 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 04:00

Καναδάς - Κορέα

Ώρα έναρξης: 11:20

Ισπανία - Σερβία

Παρασκευή 30 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 04:00

Βέλγιο - Πουέρτο Ρίκο

Ώρα έναρξης: 07:40

ΗΠΑ - Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 11:20

Γαλλία - Νιγηρία

Ώρα έναρξης: 15:00

Κίνα - Αυστραλία

Κυριακή 1 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 04:00

Καναδάς - Ισπανία

Ώρα έναρξης: 11:20

Κορέα - Σερβία

Δευτέρα 2 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 04:00

Νιγηρία - Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 07:40

Γαλλία - ΗΠΑ

Ώρα έναρξης: 11:20

Κίνα - Βέλγιο

Ώρα έναρξης: 15:00

Αυστραλία - Πουέρτο Ρίκο

Τετάρτη 4 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 04:00

Πρώτος προημιτελικός

Ώρα έναρξης: 07:40

Δεύτερος προημιτελικός

Ώρα έναρξης: 11:30

Τρίτος προημιτελικός

Ώρα έναρξης: 15:00

Τέταρτος προημιτελικός

Παρασκευή 6 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 07:15

Πρώτος ημιτελικός

Ώρα έναρξης: 14:00

Δεύτερος ημιτελικός

Σάββατο 7 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 10:00

Μικρός τελικός

Κυριακή 8 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 05:30

Μεγάλος τελικός




3 on 3 γυναικών

Ο όμιλος

  1. Γαλλία
  2. Ιταλία
  3. Ρουμανία
  4. Κίνα
  5. Ιαπωνία
  6. Μογγολία
  7. ΗΠΑ
  8. Ρωσία

Σάββατο 24 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 04:15

  • Ρωσία - Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 04:40

  • Κίνα - Ρουμανία

Ώρα έναρξης: 08:00

  • Ρωσία - Κίνα

Ώρα έναρξης: 08:25

  • Ρουμανία - Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 11:30

  • Ιταλία - Μογγολία

Ώρα έναρξης: 11:55

  • ΗΠΑ - Γαλλία

Ώρα έναρξης: 15:00

  • Μογγολία - ΗΠΑ

Ώρα έναρξης: 15:25

  • Γαλλία - Ιταλία

Κυριακή 25 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 04:15

  • Ιαπωνία - Μογγολία

Ώρα έναρξης: 04:40

  • Ρουμανία - Ιταλία

Ώρα έναρξης: 08:00

  • Μογγολία - Ρωσία

Ώρα έναρξης: 08:25

  • Κίνα - Ιταλία

Ώρα έναρξης: 11:30

  • Ρουμανία - ΗΠΑ

Ώρα έναρξης: 11:55

  • Ιαπωνία - Γαλλία

Ώρα έναρξης: 15:00

  • Κίνα - Γαλλία

Ώρα έναρξης: 15:25

  • Ρωσία - ΗΠΑ

Δευτέρα 26 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 04:15

  • Ιαπωνία - Κίνα

Ώρα έναρξης: 04:40

  • Μογγολία - Ρουμανία

Ώρα έναρξης: 08:00

  • Ρουμανία - Ρωσία

Ώρα έναρξης: 08:25

  • Ιταλία - Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 11:30

  • Γαλλία -Μογγολία

Ώρα έναρξης: 11:55

  • Ιταλία - ΗΠΑ

Ώρα έναρξης: 15:00

  • ΗΠΑ - Κίνα

Ώρα έναρξης: 15:25

  • Γαλλία - Ρωσία

Τρίτη 27 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 07:30

  • ΗΠΑ - Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 07:55

  • Κίνα -Μογγολία

Ώρα έναρξης: 11:00

  • Γαλλία - Ρουμανία

Ώρα έναρξης: 11:25

  • Ρωσία - Ιταλία


3 on 3 ανδρών

Ο όμιλος

  1. Σερβία
  2. Ολλανδία
  3. Λετονία
  4. Πολωνία
  5. Ιαπωνία
  6. Κίνα
  7. Βέλγιο
  8. Ρωσία


Σάββατο 24 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 05:35

  • Πολωνία - Λετονία

Ώρα έναρξης: 06:00

  • Κίνα - Σερβία

Ώρα έναρξης: 09:00

  • Ρωσία - Κίνα

Ώρα έναρξης: 09:25

  • Σερβία - Ολλανδία

Ώρα έναρξης: 12:40

  • Λετονία - Βέλγιο

Ώρα έναρξης: 13:05

  • Ιαπωνία - Πολωνία

Ώρα έναρξης: 16:00

  • Ολλανδία - Ρωσία

Ώρα έναρξης: 16:25

  • Βέλγιο - Ιαπωνία

Κυριακή 25 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 05:35

  • Ρωσία - Βέλγιο

Ώρα έναρξης: 06:00

  • Πολωνία - Σερβία

Ώρα έναρξης: 09:00

  • Κίνα - Λετονία

Ώρα έναρξης: 09:25

  • Σερβία - Βέλγιο

Ώρα έναρξης: 12:40

  • Ρωσία - Πολωνία

Ώρα έναρξης: 13:05

  • Ιαπωνία - Ολλανδία

Ώρα έναρξης: 16:00

  • Ολλανδία - Κίνα

Ώρα έναρξης: 16:25

  • Λετονία - Ιαπωνία

Δευτέρα 26 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 05:35

  • Βέλγιο - Κίνα

Ώρα έναρξης: 06:00

  • Σερβία - Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 09:00

  • Ιαπωνία - Ρωσία

Ώρα έναρξης: 09:25

  • Λετονία - Σερβία

Ώρα έναρξης: 12:40

  • Ολλανδία - Βέλγιο

Ώρα έναρξης: 13:05

  • Πολωνία - Κίνα

Ώρα έναρξης: 16:00

  • Ρωσία - Λετονία

Ώρα έναρξης: 16:25

  • Ολλανδία - Πολωνία

Τρίτη 27 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 08:40

  • Βέλγιο - Πολωνία

Ώρα έναρξης: 09:05

  • Κίνα - Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 12:00

  • Σερβία - Ρωσία

Ώρα έναρξης: 12:25

  • Λετονία - Ολλανδία


πηγή