Ολυμπιακοί Αγώνες - Πόλο: Το πρόγραμμα και όσα πρέπει να ξέρετε

22/07/2021 12:00
Ολυμπιακοί Αγώνες - Πόλο: Το πρόγραμμα και όσα πρέπει να ξέρετε

Η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών αποδείχτηκε για μία ακόμα φορά πιστή στο ραντεβού της με τους Ολυμπιακούς Αγώνες και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Τόκιο.

Μάλιστα, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου προβάλει ως ένα από τα φαβορί για να φτάσει μακριά στη διοργάνωση αρκεί φυσικά να σπάσει την κατάρα των νοκ άουτ αγώνων.

Στις γυναίκες αναμένουμε ένα μεγάλο τουρνουά αφού μπορεί οι ΗΠΑ να φαντάζουν ως το φαβορί, όμως για τα άλλα δύο μετάλλια θα δούμε μεγάλες μάχες.

Το πόλο στους Ολυμπιακούς Αγώνες με μία ματιά

Πότε: 24 Ιουλίου - 8 Αυγούστου

Που: Οι αγώνες θα φιλοξενηθούν στο Τόκιο.

Σύνολο αθλητών: 264 αθλητές

Ελληνικές συμμετοχές: 1

  • Εθνική ομάδα πόλο ανδρών: Στυλιανός Αργυρόπουλος, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κωνσταντίνος Γαλανίδης, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Γεώργιος Δερβίσης, Εμμανουήλ Ζερδεβάς, Μάριος Καπότσης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Μουρίκης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Δημήτρης Σκουμπάκης, Ιωάννης Φουντούλης.

Κατηγορίες: 2 (Μία σε άνδρες και γυναίκες)

Η ιστορία το πόλο στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Συμμετοχές στο πρόγραμμα: Σε 31 Ολυμπιακούς Αγώνες έχει φιλοξενηθεί το πόλο

Χώρα με τα περισσότερα μετάλλια: Η Ουγγαρία έχει 15 μετάλλια (9 χρυσά, 3 ασημένια, 3 χάλκινα)

Αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια: Ο Ντέζο Τζιαρμάτι έχει πέντε μετάλλια (3 χρυσά, 1 ασημένιο, 1 χάλκινο).

Τα ελληνικά μετάλλια στο πόλο: 1

Ομάδα με τα περισσότερα μετάλλια: Εθνική ομάδα πόλο γυναικών (1 ασημένιο)

Το πρόγραμμα του πόλο στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Το πόλο κρατά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων με τις αναμετρήσεις των ανδρών με των γυναικών να εναλλάσσονται ανά ημέρα.

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών ρίχνεται στη μάχη στις 25 Ιουλίου και ελπίδα όλων είναι να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται. Αυτό είναι το πρόγραμμα του πόλο και της Εθνικής ομάδας.

Πόλο ανδρών

Οι όμιλοι

Α όμιλος

  1. Νότια Αφρική
  2. ΗΠΑ
  3. Ουγγαρία
  4. Ελλάδα
  5. Ιαπωνία
  6. Ιταλία

Β όμιλος

  1. Αυστραλία
  2. Κροατία
  3. Σερβία
  4. Ισπανία
  5. Καζακστάν
  6. Μαυροβούνιο

Κυριακή 25 Ιουλίου

Διάρκεια αγώνων: 4:00 - 6:50

  • Αγώνας ομίλου: Νότια Αφρική - Ιταλία
  • Αγώνας ομίλου: Ουγγαρία - Ελλάδα

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας ομίλου: ΗΠΑ - Ιαπωνία
  • Αγώνας ομίλου: Αυστραλία - Μαυροβούνιο

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας ομίλου: Σερβία - Ισπανία
  • Αγώνας ομίλου: Κροατία - Καζακστάν

Τρίτη 27 Ιουλίου

Διάρκεια αγώνων: 4:00 - 6:50

  • Αγώνας ομίλου: Νότια Αφρική - ΗΠΑ
  • Αγώνας ομίλου: Μαυροβούνιο - Ισπανία

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας ομίλου: Καζακστάν - Σερβία
  • Αγώνας ομίλου: Ιταλία - Ελλάδα

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας ομίλου: Ιαπωνία - Ουγγαρία
  • Αγώνας ομίλου: Αυστραλία - Κροατία

Πέμπτη 29 Ιουλίου

Διάρκεια αγώνων: 4:00 - 6:50

  • Αγώνας ομίλου: Ουγγαρία - Νότια Αφρική
  • Αγώνας ομίλου: Ισπανία - Καζακστάν

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας ομίλου: ΗΠΑ - Ιταλία
  • Αγώνας ομίλου: Κροατία - Μαυροβούνιο

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας ομίλου: Ελλάδα - Ιαπωνία
  • Αγώνας ομίλου: Σερβία - Αυστραλία

Σάββατο 31 Ιουλίου

Διάρκεια αγώνων: 4:00 - 6:50

  • Αγώνας ομίλου: Μαυροβούνιο - Καζακστάν
  • Αγώνας ομίλου: Αυστραλία - Ισπανία

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας ομίλου: ΗΠΑ - Ουγγαρία
  • Αγώνας ομίλου: Κροατία - Σερβία

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας ομίλου: Ιταλία - Ιαπωνία
  • Αγώνας ομίλου: Νότια Αφρική - Ελλάδα

Δευτέρα 2 Αυγούστου

Διάρκεια αγώνων: 4:00 - 6:50

  • Αγώνας ομίλου: Ουγγαρία - Ιταλία
  • Αγώνας ομίλου: Ελλάδα - ΗΠΑ

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας ομίλου: Σερβία - Μαυροβούνιο
  • Αγώνας ομίλου: Ισπανία - Κροατία

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας ομίλου: Ιαπωνία - Νότια Αφρική
  • Αγώνας ομίλου: Αυστραλία - Καζακστάν

Τετάρτη 4 Αυγούστου

Διάρκεια αγώνων: 4:00 - 6:50

  • Δύο αγώνες προημιτελικής φάσης

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Δύο αγώνες προημιτελικής φάσης

Παρασκευή 6 Αυγούστου

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας κατάταξης (5-8)
  • Πρώτος ημιτελικός

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας κατάταξης 5-8
  • Δεύτερος ημιτελικός

Κυριακή 8 Αυγούστου

Διάρκεια αγώνων: 3:30 - 6:20

  • Αγώνας κατάταξης (Θέσεις 7-8)
  • Αγώνας κατάταξης θέσεις (5-6)

Διάρκεια αγώνων: 7:40 - 9:00

  • Αγώνας χάλκινου μεταλλίου

Διάρκεια αγώνα: 10:30 - 12:20

  • Τελικός


Πόλο γυναικών

Οι όμιλοι

Α όμιλος

  1. Αυστραλία
  2. Νότια Αφρική
  3. Ολλανδία
  4. Ισπανία
  5. Καναδάς

Β' όμιλος

  1. Ρωσία
  2. Κίνα
  3. Ουγγαρία
  4. ΗΠΑ
  5. Ιαπωνία

Σάββατο 24 Ιουλίου

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας ομίλου: Ιαπωνία - ΗΠΑ
  • Αγώνας ομίλου: Καναδάς - Αυστραλία

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας ομίλου: Ν. Αφρική - Ισπανία
  • Αγώνας ομίλου: Κίνα - Ρωσία

Δευτέρα 26 Ιουλίου

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας ομίλου: ΗΠΑ - Κίνα
  • Αγώνας ομίλου: Ρωσία - Ουγγαρία

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας ομίλου: Αυστραλία - Ολλανδία
  • Αγώνας ομίλου: Ισπανία - Καναδάς

Τετάρτη 28 Ιουλίου

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας ομίλου: Ουγγαρία - ΗΠΑ
  • Αγώνας ομίλου: Καναδάς - Νότια Αφρική

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας ομίλου: Κίνα - Ιαπωνία
  • Αγώνας ομίλου: Ολλανδία - Ισπανία

Παρασκευή 30 Ιουλίου

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας ομίλου: Νότια Αφρική - Ολλανδία
  • Αγώνας ομίλου: ΗΠΑ - Ρωσία

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας ομίλου: Ιαπωνία - Ουγγαρία
  • Αγώνας ομίλου: Ισπανία - Αυστραλία

Κυριακή 1 Αυγούστου

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας ομίλου: Ουγγαρία - Κίνα
  • Αγώνας ομίλου: Ολλανδία - Καναδά

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας ομίλου: Ρωσία - Ιαπωνία
  • Αγώνας ομίλου: Αυστραλία - Νότια Αφρική

Τρίτη 3 Αυγούστου

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Δύο αγώνες προημιτελικής φάσης

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Δύο αγώνες προημιτελικής φάσης

Πέμπτη 5 Αυγούστου

Διάρκεια αγώνων: 8:00 - 10:50

  • Αγώνας κατάταξης (5-8)
  • Πρώτος ημιτελικός

Διάρκεια αγώνων: 12:20 - 15:10

  • Αγώνας κατάταξης 5-8
  • Δεύτερος ημιτελικός

Σάββατο 7 Αυγούστου

Διάρκεια αγώνων: 3:30 - 6:20

  • Αγώνας κατάταξης (Θέσεις 7-8)
  • Αγώνας κατάταξης θέσεις (5-6)

Διάρκεια αγώνων: 7:40 - 9:00

  • Αγώνας χάλκινου μεταλλίου

Διάρκεια αγώνα: 10:30 - 12:20

  • Τελικός




πηγή