Τσεχία - Ουρουγουάη 80-79: Νίκη-θρίλερ σε τρελό παιχνίδι και τώρα ο Καναδάς

02/07/2021 07:30

Η Τσεχία πήγε να τα κάνει μαντάρα κόντρα στην Ουρουγουάη. Στο τέλος ωστόσο πήρε την νίκη με 80-79 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Προολυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια, όπου θα αντιμετωπίσει τον οικοδεσπότη Καναδά.

Οι Τσέχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στην δεύτερη περίοδο (38-22) και με 14 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης (73-59). Έκτοτε όμως έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποκορύφωμα το τελευταίο λεπτό, όταν παίκτες τους υπέπεσαν κατά σειρά σε επιθετικό φάουλ (Μπόχατσικ), λάθος πάσα (Σατοράνσκι) και άστοχο λέι-απ (Βέσελι). Στο τέλος ωστόσο είδαν την τύχη να τους χαμογελάει, αφού ο Τζέισον Γκρέιντζερ αστόχησε στην τελευταία επίθεσης της Ουρουγουάης σε ελεύθερο τρίποντο, με τους Τσέχους να πανηγυρίζουν την νίκη.

Ο Σατοράνσκι με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Σιρίνα να προσθέτει 17 πόντους και τον Μπάλβιν 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την Ουρουγουάη, οι Γκρέιντζερ και Φιτιπάλντο είχαν από 22 πόντους και ο Βέσκοβι 12 πόντους.