EURO 2020: Ματς - φωτιά στο Wembley την τρίτη μέρα των αγώνων - Οι αποστολές των ομάδων

13/06/2021 08:45

Με τρία ματς συνεχίζεται σήμερα Κυριακή (13/6) το πρόγραμμα του Euro 2020 με την αναμέτρηση των 16.00 για τον 4ο όμιλο να συγκεντρώνει, αναμφισβήτητα, όλα τα βλέμματα με την Αγγλία να υποδέχεται στο "Wembley" τη φιναλίστ του Μουντιάλ της Ρωσίας, Κροατία σε ένα deja vu του ημιτελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η αποστολή της Αγγλίας

Τερματοφύλακες: Ντιν Χέντερσον (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Σαμ Τζόνστουν (Γουέστ Μπρομ), Τζόρνταν Πίκφορντ (Έβερτον)

Αμυντικοί: Κάιλ Γουόκερ (Μάντσεστερ Σίτι), Κόνορ Κόουντι (Γουλβς), Τζον Στόουνς (Μάντσεστερ Σίτι), Χάρι Μαγκουάιρ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Τάιρον Μινγκς (Άστον Βίλα), Ρις Τζέιμς (Τσέλσι), Κίεραν Τρίπιερ (Ατλέτικο) Λουκ Σο (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Μπεν Τσίλγουελ (Τσέλσι), Μπεν Γουάιτ (Μπράιτον)

Μέσοι: Κάλβιν Φίλιπς (Λιντς), Μέισον Μάουντ (Τσέλσι), Τζουντ Μπέλιγχαμ (Ντόρτμουντ), Ντέκλαν Ράις (Γουέστ Χαμ), Τζόρνταν Χέντερσον (Λίβερπουλ)

Επιθετικοί: Τζέιντον Σάντσο (Ντόρμουντ), Φιλ Φόντεν (Μάντσεστερ Σίτι), Μπουκαγιό Σακά (Άρσεναλ), Τζακ Γκρίλις (Άστον Βίλα), Μάρκους Ράσφορντ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ραχίμ Στέρλινγκ (Μάντσεστερ Σίτι), Χάρι Κέιν (Τότεναμ), Ντόμινικ Κάλβερτ Λιούιν (Έβερτον)

Προπονητής: Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ (Αγγλία)

Η αποστολή της Κροατίας

Τερματοφύλακες: Λόβρε Κάλινιτς (Χάιντουκ), Ντόμινικ Λιβάκοβιτς (Ντιναμό Ζάγκρεμπ), Σίμον Σλούγκα (Λούτον)

Αμυντικοί: Ντόμαγκο Βίντα (Μπεσίκτας), Ντέγιαν Λόβρεν (Ζενίτ), Σίμε Βρσάλκο (Ατλέτικο), Μπόρνα Μπάρισιτς (Ρέιντζερς), Ντούγε Τσάλετα Τσαρ (Μαρσέιγ), Γιόσιπ Γιουράνοβιτς (Λέγκια), Ντόμαγκο Μπράνταριτς (Λιλ), Μίλε Σκόριτς (Όσιγεκ), Γιόσκο Γκβάρντιολ (Ντίναμο Ζάγκρεμπ)

Μέσοι: Λούκα Μόντριτς (Ρεάλ), Ματέο Κόβασιτς (Τσέλσι), Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς (Ίντερ), Μίλαν Μπάντελ (Τζένοα), Μάριο Πάσαλιτς (Αταλάντα), Νίκολα Βλάσιτς (ΤΣΣΚΑ Μόσχας), Λούκα Ιβάνουσετς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ)

Επιθετικοί: Ίβάν Πέρισιτς (Ίντερ), Αντρέι Κράμαριτς (Χόφενχαϊμ), Άντε Ρέμπιτς (Μίλαν), Γιόσιπ Μπρέκαλο (Βόλφσμπουργκ), Μπρούνο Πέτκοβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Μίσλαβ Όρσιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Άντε Μπουντιμίρ (Οσασούνα)

Προπονητής: Ζλάτκο Ντάλιτς (Κροατία)

Το πρόγραμμα συνεχίζεται στις 19.00 με την κόντρα της Αυστρίας με την "πρωτάρα" Βόρεια Μακεδονία με τους Έλληνες φιλάθλους να περιμένουν με αγωνία το ματς για να δουν τι θα γράφει το σήμα της Ομοσπονδίας μετά τον δικαιλογημένο "θόρυβο" της Παρασκευής.

Η αποστολή της Αυστρίας

Τερματοφύλακες: Ντάνιελ Μπάχμαν (Γουότφορντ), Παβάο Πέρβαν (Βόλφσμπουργκ), Αλεξάντερ Σλάγκερ (ΛΑΣΚ)

Αμυντικοί: Αλεκσάνταρ Ντράγκοβιτς (Ερυθρός Αστέρας), Ντάβιντ Αλάμπα (Μπάγερν), Μάρτιν Χιντερέγκερ (Αϊντραχτ), Στέφαν Λάινερ (Γκλάντμπαχ), Αντρέας Ούλμερ (Ζάλτσμπουργκ), Κρίστοφερ Τρίμελ (Ουνιόν), Στέφαν Πος (Χόφενχαϊμ), Φίλιπ Λίνχαρτ (Φράιμπουργκ), Μάρκο Φριντλ (Βέρντερ)

Μέσοι: Γιούλιαν Μπαουμγκάρτλινγκερ (Λεβερκούζεν), Στέφαν Ιλσάνκερ (Αϊντραχτ), Βαλεντίνο Λάτσαρο (Γκλάντμπαχ), Αλεσάντρο Σεπφ (Σάλκε), Φλόριαν Γκρίλιτς (Χόφενχαϊμ), Λούις Σάουμπ (Λουκέρνη), Ξάβιερ Σλάγκερ (Βόλφσμπουργκ), Κρίστοφ Μπαουμγκάρτνερ (Χόφενχαϊμ), Κόνραντ Λάιμερ (Λειψία), Μάρσελ Ζάμπιτσερ (Λειψία)

Επιθετικοί: Μάρκο Αρναούτοβιτς (Σανγκάι Πορτ), Μίχαελ Γκρέγκοριτς (Άουγκσμπουργκ), Καρίμ Ονισίβο (Μάιντς), Σάσα Κάλαϊτζιτς (Στουτγάρδη)

Προπονητής: Φράνκο Φόντα (Γερμανία)

Η αποστολή της Βόρειας Μακεδονίας

Τερματοφύλακες: Στόλε Ντιμιτριέφσκι (Ράγιο), Ντάμιαν Σισκόφσκι (Δόξα), Ρίστε Γιάνκοφ (Ραποντνίτσκι)

Αμυντικοί: Στέφαν Ριστόφσκι (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Βίσαρ Μούσλιου (Φερεντσβάρος), Έγκζον Μπεγτούλαϊ (Σκεντίγια), Κίρε Ριστέφσκι (Ούιπεστ), Γκόικο Ζάικοφ (Σαρλερουά), Ντάρλκο Βελκόφσκι (Ριέκα), Έζγκιαν Αλιόσκι (Λιντς)

Μέσοι: Άριαν Αντέμι (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Ένις Μπάρντι (Λεβάντε), Στέφαν Σπιρόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας), Μπόμπαν Νικόλοφ (Λέτσε), Τίομιρε Κονσταντίνοφ (Ρουζομπέροκ), Φέρχαν Χάσανι (Παρτιζάνι Τιράνων), Έλιφ Ελμάς (Νάπολι), Ντάνιελ Αβραμόφσκι (Καϊσερίσπορ), Ντάρκο Τσούρλινοφ (Στουτγκάρδη), Μάριαν Ραντέσκι (Ακαδημία Πάντεφ)

Επιθετικοί: Γκόραν Πάντεφ (Τζένοα), Αλεκσάνταρ Τράικοφσκι (Μαγιόρκα), Ίβαν Τριτσκόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας), Βλάτκο Στογιανόφσκι (Σαμπλί), Κρστε Βελκόφσκι (Σαράγεβο), Μίλαν Ριστόφσκι (Σπάρτακ Τρνάβα)

Προπονητής: Ίγκορ Ανγκελόφσκι (Βόρεια Μακεδονία)

Και το βράδυ της Κυριακής κλείνει με τους "οράνιε". Οι Ολλανδοί υποδέχονται στη "Johan Cruijff Arena" την Ουκρανία του Αντρέι Σεβτσένκο.

Η αποστολή της Ολλανδίας

Τερματοφύλακες: Μάρκο Μπιζότ (Άλκμααρ), Τιμ Κρουλ (Νόριτς), Μάαρτεν Στεκέλενμπουργκ (Άγιαξ)

Αμυντικοί: Πάτρικ φαν Άανχολτ (Κρίσταλ Πάλας), Νέιθαν Ακέ (Μάντσεστερ Σίτι), Ντέιλι Μπλιντ (Άγιαξ), Ντένζελ Ντάμφρις (Αϊντχόφεν), Ματάις ντε Λιχτ (Γιουβέντους), Γιούριεν Τίμπερ (Άγιαξ), Γιόελ Φέλτμαν (Μπράιτον), Στέφαν ντε Φράι (Ίντερ), Όουεν Βάινταλ (Άλκμααρ)

Μέσοι: Ράιαν Χράφενμπερχ (Άγιαξ), Φρένκι ντε Γιονγκ (Μπαρτσελόνα), Ντάβι Κλάασεν (Άγιαξ), Τεν Κόπμαϊνερς (Άλκμααρ), Μάρτεν ντε Ρον (Αταλάντα), Ζεορζίνιο Βαϊνάλντουμ (Λίβερπουλ)

Επιθετικοί: Στίβεν Μπέρχαους (Φέγενορντ), Κόντι Χάκπο (Αϊντχόφεν), Λουκ ντε Γιονγκ (Σεβίλλη), Ντόνιελ Μάλεν (Αϊντχόφεν), Μέμφις Ντεπάι (Λιόν), Κουίνσι Πρόμες (Σπαρτάκ), Βόουτ Βέχορστ (Βόλφσμπουργκ)

Προπονητής: Φρανκ ντε Μπουρ (Ολλανδία)

Η αποστολή της Ουκρανίας

Τερματοφύλακες: Γκιόργκι Μπουστσάν (Ντινάμο Κιέβου), Αντρέι Πιατόφ (Σαχτάρ), Ανατόλι Τρουμπίν (Σαχτάρ)

Αμυντικοί: Εντουάρντ Σομπόλ (Μπριζ), Ίλια Ζαμπάρνι (Ντινάμο Κιέβου), Βιτάλι Μικολένκο (Ντινάμο Κιέβου), Αλεξάντερ Καραβάεφ (Ντινάμο Κιέβου), Αλεξάντερ Τίμτσικ (Ντινάμο Κιέβου), Ντένις Ποπόφ (Ντινάμο Κιέβου), Σεργκέι Κρίβτσοφ (Σαχτάρ), Νικολάι Ματβιγένκο (Σαχτάρ)

Μέσοι: Γκιόργκι Σουντάκοφ (Σαχτάρ), Τάρας Στεπανένκο (Σαχτάρ), Μάρλος (Σαχτάρ), Σεργκέι Σιντόρτσουκ (Ντινάμο Κιέβου), Νικολάι Σαραπένκο (Ντινάμο Κιέβου), Βίκτορ Τσιγκάνκοφ (Ντινάμο Κιέβου), Αντρέι Γιαρμολένκο (Γουέστ Χαμ), Ρουσλάν Μαλινόβσκι (Αταλάντα), Εβγκένι Μακαρένκο (Κορτράικ), Αλεξάντερ Ζιντσένκο (Μαν. Σίτι), Ρόμαν Μπεζους (Γάνδη), Αλεξάντερ Ζούμπκοφ (Φερεντσβάρος)

Επιθετικοί: Ρόμαν Γιάρεμτσουκ (Γάνδη), Αρτέμ Μπεσιέντιν (Ντινάμο Κιέβου), Αρτέμ Ντόβμπικ (Ντνίπρο)

Προπονητής: Αντρέι Σεβτσένκο (Ουκρανία)

Αναλυτικά το πρόγραμμα μεταδόσεων του ANT1:

16:00 Αγγλία - Κροατία

19:00 Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία

22:00 Ολλανδία - Ουκρανία

πηγή